Veszélyeztetettséget észlelő- és jelzőrendszer működtetése

Az egyének, családok és gyermekek problémáinak időben történő felismerése, mihamarabbi enyhítése érdekében az állam észlelő-és jelzőrendszert működtet. Ez a jelzőrendszer a különböző szakmai ágazatok, intézmények, szakemberek, és

magánszemélyek közötti együttműködést szabályozza. A problémák, a krízishelyzetek, valamint a veszélyeztetés korai felismerését, az időben történő beavatkozás lehetőségét biztosítja.

A gyermekvédelmi törvény rendelkezik a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjairól, és azok feladatairól. A jelzésre kötelezettek körét a 1997. évi törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazságról szóló törvény szabályozza. Az e törvényben szabályozott gyermekvédelmi rendszerhez kapcsolódó feladatot látnak el-a gyermek családban történő nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése és megszüntetése érdekében.

A jelzőrendszer működtetése magában foglalja a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat kapcsolatépítő és kapcsolatfenntartó tevékenységét a településén működő szociális és gyermekvédelmi feladatot ellátó szervezetekkel, intézményekkel, civil, és egyházi szervezetekkel.

Hangsúlyozzuk a jelzőrendszeri együttműködés pozitív és segítő szándékát, amely arra törekszik, hogy a gyermek/család krízisállapotát, veszélyeztetését, bántalmazását megelőzze, enyhítse, megoldást keressen, és a jövőbe vetett lehetőségeket megfogalmazza.

A jelzések zártan kezelése

A gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó szolgáltató és a gyámhatóság a gyermek bántalmazása, elhanyagolása miatt jelzést vagy kezdeményezést tevő intézmény, személy adatait erre irányuló külön kérelem hiányában is zártan kezeli.

Jelzések fogadása

A beérkezett jelzéseket szakmai vezető irányításával képzett szakemberek, családsegítők fogadják, majd a jelzés tartalmától függően megkeresést indítanak a jelzett család, vagy gyermek irányába. A jelzőrendszeri tag ebben a folyamatban saját szakmai tapasztalatait, szakvéleményét megosztja a családsegítővel, aki ezek ismeretében, valamint gondozási tapasztalata, a kliens együttműködési hajlandósága alapján dönt az ügy további gondozási szükségletéről.

A jelzőrendszeri tevékenység lényeges részét képezi a jelzőrendszeri tagok közelítése egymáshoz, a közös gondolkodás és megoldáskeresés felvetése.

Jelzés tehető:

JELZŐLAPON (Letöltés), illetve írásban

TELEFONON (ebben az esetben is szükséges az írásbeli forma utólagosan!)

SZEMÉLYES MEGKERESÉS

A Család- és Gyermekjóléti Szolgálat nyitvatartási idejében ügyeletes családsegítő munkatársnál.

A jelzés beküldhető postán és e-mailben is.

Kagylóhéj Család-és Gyermekjóléti Szolgálat

Köszöntjük a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat oldalán!

A Szolgálat célja, hogy a szociális munka eszközeivel szakszerű segítséget adjon azokban a szociális, lelki, családi, életviteli problémákban, melyekkel a hozzánk fordulók megkeresnek bennünket.

A családsegítés szociális alapszolgáltatási forma, amely személyes gondoskodást nyújtó ellátás a működési területen /Hódmezővásárhely/ élő teljes lakosság, illetve a szociálisan rászorultak részére.

Feladatunk, a családok segítése érdekében, veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működtetése. A jegyző, a járási hivatal, a szociális és egészségügyi szolgáltatók, a pártfogói felügyelői, a jogi segítségnyújtói szolgálat, a nevelési- és oktatási intézmények jelzik, az egyesületek, az alapítványok, a vallási közösségek és a magánszemélyek jelezhetik a családsegítést nyújtó szolgálttónak, intézménynek, ha segítségre szoruló családról, személyről szereznek tudomást. A kapott jelzés alapján a családsegítést végző szolgáltató intézmény feltérképezi az ellátási területen élő szociális és mentálhigiénés problémákkal küzdő családok, személyek körét, és személyesen felkeresve tájékoztatja őket a családsegítés céljáról, tartalmáról.

Kérjük, tekintse át a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat oldalait! Ismerje meg szolgáltatásainkat, tevékenységünket.

Megismerheti a beérkezett jelzésekkel folytatott szakmai munkát, amennyiben jelzést kíván küldeni, jelzőlapot tölthet le.

Munkacsoportunk szakmai küldetése, hogy a hozzánk fordulóknak magas színvonalú, egyénre szabott segítőmunkát biztosítsunk úgy, hogy kliensünk a segítő kapcsolatban önsegítő és problémamegoldó képességét megőrizze.

További szempontunk, hogy az időben történő segítségnyújtást biztosítsuk a gyermekjóléti munka során, a gyermekek mindenekfelett álló érdekét tartsuk szem előtt, amelyben a gyermek biztonságos családban történő nevelkedését erősítjük, támogatjuk.

Mikkamakka integratív családi Játéktár

A Szociális és Családügyi Minisztérium és az Ifjúsági és Sportminisztérium vezetése 1999-ben közös programként tervezte elindítani a családi nevelés elősegítése érdekében a játéktár programot. A tartalmas gyermek és családi programok kínálatával a családok és gyermekek lelki egészségvédelmét szolgáló programban felismerte a prevenció jelentőségét a gyermeknevelésben. A családokkal együttműködve egy testileg-lelkileg egészséges társadalom létrehozását szem előtt tartva, az új, nemzetközileg is elismert, hazánkban egyedülálló "Mikkamakka módszer" segítségével országos hálózatot hozott létre.

A Mikkamakka Alapítvány azzal a céllal alakult, hogy a magyarországi gyermekellátás fejlődéséhez minőségileg hozzájáruljon, és hogy a családok életébe beépülve hasznos információkat, életre szóló kellemes élményeket, kikapcsolódást, tanulási lehetőséget és sokrétű segítséget nyújtson.

A játéktár szolgálat jól tudja segíteni a család és munkahely összeegyeztetésének gondjaival küzdő fiatal családokat, tartalmas szabadidős elfoglaltságot képes nyújtani, közösségi térként különleges színfoltja lehet egy-egy településnek, sokrétű tevékenységrendszerével jól illeszkedik már meglévő ellátásokhoz.

A játéktárban családi játszóház, szabad játék, kötött programok folynak, a helyi igényeknek megfelelően, egyedi kialakítással. A franchise során a rendszertulajdonos (átadó) egy eredményesen kipróbált, komplex rendszert ad át. Átadóként védett névhasználatot, szakmai programot, módszertant és kidolgozott külső-belső megjelenést biztosít, melyet Intézményünk fenntart.

 

Családi játéktárunkban az Alapítvány által képzett szakemberekhez (2 fő) lehet fordulni, akik a közös játékon keresztül próbálják a gyermeket megismerni, családjával való kapcsolatát, párbeszédét pozitív irányba alakítani, harmonikus fejlődéséhez segítséget nyújtani.

Egyénre szabott, a fejlődéshez igazodó tanácsadással egybekötve alkalmas a program a gyermek személyiségfejlődésének hatékony segítésére.

Feladata:

  • Segítjük a családi nevelést
  • Igyekszünk megelőzni a problémákat, sérüléseket, védeni a lelki egészséget
  • Segítjük a korai társadalmi integrációt és elfogadást
  • Tartalmas kulturális, szabadidős programot adunk a gyermekek, családok számára

 

A szolgáltatás igénybevétele térítési díj ellenében történik.

 

A Játéktár telephelye Hódmezővásárhely, Andrássy út 9. szám alatti ingatlanon belül található.

 

Nyitvatartási ideje:

Hétfő: 9,00-12,00

Szerda: 9,00-12,00 és 14,00-18,00

Csütörtök: 9,00-12,00

 

Keressen minket a Facebook-on is

Közzétételi Lista

     
     
     
     
     
     
     

Iskolavédőnői Szolgálat

HÓDMEZŐVÁSÁRHELYI KAPCSOLAT KÖZPONT, 

ISKOLAVÉDŐNŐI SZOLGÁLAT

Telephely: 6800 Hódmezővásárhely Bajcsy-Zsilinszky utca 70.

Telefonszám:+36/ 30 537-7187 

 

Iskolavédőnők:

Kádár Ágnes szakmai vezető

Nagyné Lekrinszki Dóra

Oláhné Kincses Ildikó

Sallai Henrietta Zsanett

Vincze Fanni

Zsoldos Flóra Angéla

 

A védőnő feladatai a nevelési-oktatási intézményekben:

Iskolavédőnői szolgálat feladata az általános és középiskolás korosztály gondozása életkoruknak, szükségleteiknek megfelelő folyamatos egészségfejlesztése, valamint egészségi állapotuk monitorizálása, primer prevenció.

 

Iskolavédőnő fő tevékenységi körei:

  • Védőnői alapszűrések a vonatkozó módszertani irányelvek szerint (biometriai vizsgálatok, tisztasági szűrések, látás és színlátás vizsgálata, hallásvizsgálat, mozgásszervi szűrések)
  • Kiszűrt tanulók nyomon követése, folyamatos gondozása
  • Státuszvizsgálat orvossal együtt
  • Védőoltások szervezése, lebonyolítása, dokumentálása
  • Egészségfejlesztő előadások
  • Csoportos foglalkozások, tanfolyamok
  • Fogadó óra, Tini ügyelet (mentális gondozás)
  • Szervezési feladatok, egészségnapok, közösségi programok
  • Az iskolák egészségügyi programjának készítésében, pályázatok írásában, megvalósításában való aktív részvétel
  • Szülők tájékoztatása szülői értekezletek keretében
  • Szükség szerint családlátogatás
  • Kapcsolattartás a szociális intézmények munkatársaival

Egészség fejlesztési foglalkozások témakörei:

  • Életvezetési ismeretek és készségek
  • Egészséges és biztonságos környezet
  • Önismeret, konfliktuskezelés, kommunikáció
  • Egészséges életmódra nevelés
  • Káros szenvedélyek megelőzése
  • Személyi higiéné, fogápolás
  • Napirend, szabadidő
  • Egészséges életmód, táplálkozás
  • Családi életre nevelés
  • Serdülőkori változások
  • Barátság, szerelem
  • Fogamzásgátlás, családtervezés, párkapcsolat
  • Szexuális úton terjedő betegségek
  • Terhesség, születés
  • Daganatos betegségek megelőzése (Emlő és here önvizsgálat módszere)
  • Elsősegélynyújtás

ANYATEJGYŰJTŐ ÁLLOMÁS

Az anyatejgyűjtő állomáson történik az anyatej átvétele, vizsgálata, lemérése, pasztörizálása és dokumentálása. A rendelkezésre álló tejmennyiség elosztásra kerül, az újszülöttosztály és azon csecsemők között, akiknek a gyermekorvos vényen elrendeli.

Cím: 6800 Hódmezővásárhely, Dr. Imre József u. 2. ”U” épület 3. emelet

Telefon: 06 62/532-222

Facebook: Hódmezővásárhelyi Anyatejgyűjtő Állomás

Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Nyitva tartás: hétfőtől-péntekig: 8:00-14:00 -ig

Anyatej kiadás munkanapokon:11:00-13:30-ig

Az anyatejgyűjtő munkatársa: Czakó-Huszár Ágnes védőnő

 

 

„Küldetési nyilatkozat"

Védőnői ellátást évtizedek óta biztosítja a magyar állam annak elősegítésére, hogy minden polgára, a lehető legkedvezőbb körülmények között egészségben, biztonságban, szeretetben foganhasson, születhessen, nevelkedhessen.

A védőnők fő célkitűzése - a Védőnői Szolgálat alapításától fogva (1915) - az általuk gondozott családok, különösen a nők, csecsemők, gyermekek, fiatalok egészségének védelme, megőrzése, fejlesztése.

A védőnő fő tevékenysége a tanácsadás módszerével végzett megelőzés, humánus szemléletű, segítő értékrend alapján végzett családközpontú gondozás, amelynek alapelemei: a segítségnyújtás és az elfogadás.

A védőnői ellátás meghatározó eleme az esélyegyenlőség biztosítása. A Védőnői Szolgálat arra törekszik, hogy az általa nyújtott ellátásokból senki ne maradjon ki, és az minden érintett számára elérhető, hozzáférhető legyen. E célok megvalósítása érdekében a védőnői ellátás központi költségvetésből finanszírozott, térítésmentes ellátást nyújt.

A védőnők folyamatosan törekednek a lakossági szükségletek figyelembe vételére, az igényekhez való alkalmazkodásra, az általuk nyújtott szolgáltatásokkal való elégedettségre. Ezért különösen fontos az ellátás színvonalának folyamatos szinten tartása és fejlesztése, melyre a Szolgálatban dolgozók elhivatottsága és szakmaszeretete a biztosíték.

Alkategóriák

regergergergergergregergregergergerg

egergergergergergergergreqq

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes